Wyciszanie samochodów

Wyciszanie samochodów

Kompleksowe wyciszanie samochodów.

Jak się buduje samochody XXI wieku ?

Dzisiejsza motoryzacja przechodzi zmiany w zakresie projektowania i budowania nadwozi.

Do produkcji samochodów stosowane są coraz lżejsze materiały, dzięki którym zmniejsza się waga, a podnoszą osiągi samochodu.W przypadku sportowych samochodów, gdzie liczy się każdy ułamek sekundy przy przyspieszeniu ma to sens, lecz projektanci coraz częściej wykorzystują ta zależność w autach codziennego użytku, aby zmniejszyć koszty produkcji.

Niestety, odchudzanie pewnych elementów tj. poszycia samochodu lub elementów tapicerki i rezygnacja z materiałów tłumiących hałas wpływa bardzo negatywnie na komfort podróżowania i codziennego użytkowania auta oraz na jakość brzmienia systemu audio.

Czym jest wyciszanie samochodu ?

Wyciszanie samochodu to proces uzupełnienia elementów pojazdu w materiały tłumiące i pochłaniające hałas docierający z zewnątrz, w które producent nie zaopatrzył seryjnie samochodu.

Do wyciszania używa się materiałów opartych na bazie butylu oraz pianek o wysokiej gęstości, które spełniają wszystkie normy dopuszczone do użytku w pojazdach.

Bardzo ważnym jest odpowiednie zlokalizowanie źródła hałasu, a następnie selektywny dobór materiałów.

Jakie są zalety prawidłowego wyciszenia samochodu?

Dobrze zrobione wyciszenie samochodu zwiększa komfort podróżowania. Zmniejsza się hałas dobiegający od nadkoli, szum powietrza docierający przez płytkie poszycie drzwi, podłogi, bagażnika i silnika. Kilkukrotnie zmniejszają się drgania elementów metalowych i plastikowych.

Jedną z najważniejszych cech dobrego wyciszenia jest poprawa brzmienia całego systemu audio. Drzwi zyskują prawdziwą komorę rezonansową, a fale dźwiękowe odbite od elementów wnętrza, tłumione są przez materiały pochłaniające dźwięk.

Ile waży dodatkowe wyciszenie ?

W zależności od rodzaju i ilości zużytych materiałów waga całego samochodu wzrasta od 20 do 45kg.

Oczywiście masa jest rozłożona równomiernie po samochodzie, dzięki czemu nie jest to odczuwalne podczas codziennego użytkowania.

Co z gwarancją samochodu ?

Wyciszenie nie wpływa na gwarancję samochodu, gdyż żadne materiały tłumiące nie ingerują w perforację nadwozia oraz nie zmniejszają jego funkcjonalności.